-Цю недугу нерідко називають «хворобою брудних рук», бо ротавірусна інфекція потрапляє до організму з продуктами харчування, унаслідок вживання води без термічної обробки. Дуже часто ротавіруси проникають в організми людини разом з молочними продуктами, де почуваються чудово навіть в умовах зберігання в холодильнику протягом кількох днів.
Варто зазначити, що шлях передачі ротавірусу може бути звичайним для гострих вірусних інфекцій – тобто повітряно - крапельним. До речі, навесні, протягом березня-квітня, відзначають пік захворюваності на цю недугу, бо організм ослаблений після зими.
Як проявляється ротавірусна інфекція?
- Основними симптомами, характерними для ротавірусної інфекції , є нудота та блювання (особливо у дітей), втрата апетиту, розлади шлунку, діарея. Причиною є те, що, потрапляючи в організм, ротавірус насамперед подразнює слизову оболонку шлунково-кишкового тракту. Діарея може тривати від 1 до 3 діб. Причому початок ротавірусної інфекції, як правило, гострий – ввечері дитина лягла спати здоровою, а прокинулася млявою, скаржиться на біль у животі, її нудить вже зранку, може бути блювота.
Хвороба зазвичай супроводжується підвищеною температурою тіла та явищами інтоксикації - болем голови, слабкістю, втомою.Відмінністю від харчового отруєння є те, що при ротавірусній інфекції уражені і верхні дихальні шляхи – є нежить, може боліти горло. Найчастіше на цю недугу хворіють діти. Дорослі переносять її набагато легше – трохи поболів живіт, з’явилася слабкість. Кажуть – не те з’їв. Тим часом у цей період людина є заразною.
Чи потребує ротавірусна інфекція якогось спеціального лікування ?
-Як при будь-якому гострому вірусному захворювання, у пригоді стануть противірусні препарати. Температуру не слід збивати до позначки 38 градусів. Проте якщо дитина реагує на підвищення температури судомами, звісно, потрібне жарознижувальне. Крім того, можна застосовувати обтирання слабким розчином оцту з водою. Хворий повинен багато пити – для виведення токсинів, які виділяє інфекція. Рясне пиття також потрібне, щоб запобігти зневодненню, що може виникнути через діарею. Звісно, для припинення діареї застосовують регідранти. Доречно також вживати сорбенти, які пришвидшують виведення токсинів.
Для успішного подолання ротавірусної інфекції потрібна певна дієта, яка включає у себе каші на воді, а от молоко та молочні продукти протипоказанні, бо вони є підґрунтям для росту бактерій. Можна вживати різноманітні киселі, курячий бульйон. Головне – їсти малими порціями, щоб не спровокувати нудоту.
Проте хочу зауважити, що симптоми ротавірусу на початку дуже схожі на симптоми інших, серйозніших хвороб – важкого харчового отруєння, сальмонельозу, холери, тощо. Тому при будь-яких скаргах на біль у животі, нудоту, блювоту, особливо якщо це супроводжується підвищенням температури, негайно викликайте лікаря. Загалом, якщо її правильно лікувати, вірусна інфекція не спричиняє ускладнень і минає досить швидко, та вона є дуже небезпечною для дітей до року саме через зневоднення.
Чи можна захиститися від рота вірусу ?
-Загалом, є п’ять видів рота вірусу, з яких людина може інфікуватися трьома – А,В і С. Щоб захиститися від зараження, треба насамперед зміцнювати імунітет, а також мити руки, пити лише кип’ячену воду, ретельно мити продукти перед їх вживанням. А, скажімо, у Європі та США розроблено вакцину проти ротавірусу, і ВООЗ рекомендує проводити щеплення.
Марина Мороз (Добрий лікар №7 (106) 3.04.14 )
|