Дубенський хоспіс
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього : 1
Гостей: 1
Користувачів 0

 

 

Кордони в загальному розумінні - це лінії або споруди, що показують обмеження, межа або грань. У психологічному сенсі кордону - це розуміння власного "я" як окремого від інших. Межі говорять нам, де ми, а де не ми, що ми можемо вибрати, а що не можемо, що ми в змозі винести, а що ні, що ми відчуваємо і чого не відчуваємо, що нам подобається і що нам не подобається, чого ми хочемо і чого не хочемо. Одним словом, межі визначають нас. Точно так само, як фізичні межі визначають, де починається і де закінчується приватне володіння, духовні та психологічні межі визначають, ким ми є, а ким не є.

 

Фізичне "я" - це частина особистості. Наше тіло має фізичні межі, які визначають, хто ми. Якщо встановлені чіткі фізичні кордони, то людина завжди знає, що потрібно його тілу, а також дозволяє торкатися до себе тільки таким чином, як йому подобається.

 

Психологічний особистісний кордон працює за цим же принципом. Він показує нам, де наші почуття, а де - почуття інших людей. Коли не встановлені чіткі психологічні кордони, то ми даємо іншим людям можливість робити нас відповідальними за їхні почуття, можемо відчувати провину за чужий гнів і т.д.

 

Духовні межі охоплюють наші переконання, цінності, моральні критерії. Коли немає чітких духовних кордонів, то інші можуть нав'язати нам свої переконання, змусити зробити щось таке, що не узгоджується з нашою особистою етикою.

 

Насправді проблем з визнанням кордонів у психічно здорової людини не існує. Вона може з легкістю відповісти «ні» на будь-яке прохання, виконання якого для неї некомфортне, і прийняти право іншого точно так же відмовити їй. Така людина знає ціну як собі, так і іншим. Вона розуміє, що кожен є вільним мати свої почуття і свою думку.

 

Складнощі виникають, коли спілкуються люди з розмитими кордонами. Їм невтямки, що є межа, за якою закінчується їхнє Я і починається Він (Вона). Упізнати їх просто: вони цікавляться чужими справами, роздають поради, зловживають довірою, часто просять або навіть наказують, якщо зустрічають слабшого. Розмиті границі представляють їм іншу людину не як окрему особистість, а як подовження їх самих. Тому поводитися подібним чином вони можуть абсолютно не зі злого умислу, а внаслідок того, що по-іншому не вміють.

 

За допомогою цієї вправи ви зможете побачити усі психологічні кордони вашого життя . Візьміть кольорові олівці і складіть карту свого життя, де всі люди, з якими ви спілкуєтеся, будуть країнами, що мають з вами спільний кордон. Нехай найважливіші володіють великою територію і будуть позначені яскравим кольором, малозначущі — ледь стикаються з вами. Пограйте в складання Шенгенської угоди. Кому ви готові надати право безвізового режиму? Подумайте, хотіли б ви з кимось розірвати відносини і зовсім відмовити у видачі візи?

А може, порушником кордонів є ви самі?

 

 

Що ж потрібно зробити для того, щоб встановити здорові особистісні кордони ?
 

 

Перший крок - усвідомлення себе.

Усвідом своє тіло, почуття, внутрішні установки, дії, думки, здібності, рішення, бажання і обмеження. Проведіть ретельну перевірку того, ким ви були раніше, хто ви зараз і куди прямуєте.

Тепер ви повинні сказати, ким ви не є. Говорити про своє "не-я" так само, як ви говорила про своє "я". Скажи, з чим ви не згодні в житті, що вам не подобається, що ви не станете робити.

 

 

Улюблене слово - "ні!"

Після того, як ви прояснила для себе, хто ви є і чого хочете від життя, настав час навчитися відстоювати свої права. Тобто, навчитися відмовляти тим, хто зазіхає на недоторканність ваших кордонів.

Не вміють говорити "ні" зазвичай над-відповідальні люди, які бояться здатися некомпетентними, непрофесійними або безсердечними. Такий надлишок відповідальності може стати гальмом на шляху власного особистісного розвитку. Також ті, хто не вміє відмовляти, легко можуть потрапити в залежність від інших, жертвуючи своїми інтересами на їх користь, а в результаті втрачаючи віру в свої можливості і самоповагу.

 

 

Вчимося самі приймати рішення . Не чекайте поки хтось за вас вирішить змінювати роботу - чи ні , купувати костюм – чи ні . Ви коваль свого щастя і повинні уміти самостійно приймати рішення, робити вибір.

 

 

Не бійтеся робити перші кроки . Навчіться цінувати самі себе , встановлювати чи підтримувати особисті кордони і друзі та рідні поважатимуть вас ще більше .

 





Назад до розділу

 

 

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів
Друзі сайту