Мутація бактерій вийшла з-під контролю: якщо раніше вчені встигали оперативно створювати відповідний протимікробний препарат, то тепер їх праці результату не приносять. Найпоширеніші резистентні бактерії - Escherichia coli (кишкова паличка), Klebsiella pneumoniae (збудник пневмонії), Staphylococcus aureus (золотистий стафілокок), Streptococcus pneumoniae (пневмокок) і Salmonella spp (сальмонели) - антибіотиків більше не бояться. Тим часом вони є причиною менінгіту, пневмонії, сальмонельозу, порушень роботи кишечника, інфекції кровоносної системи ряду інших захворювань.
Все частіше фіксуючи неефективність традиційних методів лікування, фахівці Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) проаналізували статистичні дані з Глобальної системи з нагляду за стійкістю до протимікробних препаратів ВООЗ. У ній враховується інформація з 52 країн (25 з високим рівнем доходів, 20 із середнім і 7 з низьким). Для першого звіту були розглянуті 22 країни з усіх трьох категорій.
З'ясувалося, що принаймні 500 000 пацієнтів по всьому світу зіткнулися зі стійкістю до антибіотиків. Зокрема, антибіотик, що застосовується при лікуванні інфекції кровотоку, що не був ефективний в 82% випадків. Стійкість до пеніциліну - препарату, який протягом десятиліть використовувався по всьому світу для боротьби з пневмонією - досягає 51%. А лікування ципрофлоксацином інфекцій сечової системи, викликаних кишковою паличкою, не допомагало в 65% випадків.
Фахівці ВООЗ підкреслюють, що в наші дні деякі найпоширеніші і потенційно небезпечні інфекції в світі не піддаються лікуванню медичними препаратами. До того ж і в багатих, і в бідних країнах ситуація майже не відрізняється: «патогени не визнають кордонів». ВООЗ закликає всі держави створювати ефективні системи епіднагляду для виявлення стійкості до лікарських препаратів.
Джерело : |