Дубенський хоспіс
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього : 1
Гостей: 1
Користувачів 0

15:00
Весняна депресія захворювання чи банальний авітаміноз ?

   Прихід весни мав би покращувати настрій, налаштовувати на позитив, проте багато людей стикаються з так званою “весняною депресією”. Перш за все це зумовлено  тим, що взимку наш організм відчуває нестачу вітамінів і мінералів, виснажується.

   “Насамперед хочу пояснити, що депресія – не таке уже й поширене захворювання. Насправді людей із таким діагнозом у нас не більш ніж 3 відсотки. Якщо виникають раптові напади смутку, пригнічення, настає поганий період в житті, не варто квапитись з висновками, що це саме депресія. Кожна людина може бути сумною, в розпачі, розгубленою, стривоженою, може сумніватися, бути знесиленою, у неї може постійно змінюватися настрій… Це цілком нормальні фізіологічні процеси”, – пояснює головний лікар Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні Олександр Фільц.

   Не лише навесні, а й під час змін пір року людина відчуває перепади настрою. Не потрібно відразу ж звертатися по медикаментозну допомогу чи купувати розрекламовані ліки!

  “Найкращим ліком є повноцінний сон, зустрічі з друзями, хороші стосунки з коханими. А вживання розмаїтих пігулок може ще більше зашкодити. Бо немає такого засобу, який не мав би побічної дії на організм!” – наголошує Олександр Фільц.

   З його слів, дуже часто рекламують препарати, які є “помічними” і при ангіні, і при простатиті, і при інфаркті чи інсульті, а ще паралельно очищають судини, лікують кістки… Абсурд!

 

ЯК  РЯТУВАТИСЯ  ВІД  ДЕПРЕСІЇ

•             За будь-якої погоди виходьте на вулицю мінімум на 15 хвилин.

•             Місце роботи й місце відпочинку влаштуйте якомога ближче до вікна.

•             Організуйте собі світлову терапію. Найпростіший спосіб — це хороше освітлення квартири, особливо рано-вранці й пізно ввечері.

•             Приймайте ароматичні ванни, додаючи кілька крапель олії — лавандової, розмаринової, ялиці чи сосни. Ванни допоможуть також позбутися зайвого жиру, який відкладається в зимові місяці.

•             Дуже допомагає гімнастика: рух прискорює виділення ендоморфіну, що викликає хороший настрій.

•             Пригнічений настрій може бути також наслідком нестачі магнію й вітаміну B. Отже, в нашому меню повинні бути цільнозернові продукти, мюслі, горіхи, банани, зелені листові й стручкові овочі, птиця.

•             Дослідження засвідчили, що люди, найбільш схильні до депресій, почуваються значно краще, якщо уникають вживання кави й цукру.

•             Пийте чай із звіробою: він має антидепресивну дію. Щоправда, результат не настає негайно — різницю можна відчути через два-три тижні.

•             Настрій поліпшують кольори — жовтий і оранжевий. Причому жовтий колір спонукає до дій.

Симптоми весняної депресії

    Вже давно медики виділили відмітні особливості цього захворювання від стану смутку і сумного настрою:

   Постійне почуття тривоги і спустошеності, а також занепокоєння і дратівливість. Безсоння, особливо супроводжується раннім пробудженням (можливо навпаки - підвищена сонливість). Явне зниження ваги і апетиту (або підвищення апетиту і як наслідок - набір ваги). Почуття втоми і втрати життєвої активності. Стійке зниження інтересу навіть до улюблених видів діяльності, а також до сексу. Ослаблена концентрація уваги, невміння зосередитися, насилу запам'ятовуються потрібні речі і приймаються рішення. Виражені хворобливі симптоми, що не піддаються самостійного лікування, такі як розлад травлення, головний біль або хронічні болі. Постійне почуття провини, безнадійності і власної неспроможності. Безпричинні сльози або навпаки неможливість поплакати навіть у відповідних ситуаціях. Нав'язливі думки про смерть, навіть самогубство.

    Якщо ви виявили у себе або своїх близьких подібні симптоми - не роздумуйте ні хвилини і відразу ж звертайтеся до фахівця, самолікування депресії тільки посилює болючою стан, з якого вийти і так досить складно. Чим раніше, ви усвідомлюєте, що стан легкої нудьги переростає у справжню проблему, тим легше і швидше позбавтеся від неї.

     Але, якщо все ще не так погано і зневіра не досягла розмірів катастрофи, з ним можна і потрібно боротися!

Як побороти весняну нудьгу і депресію: поради щодо порятунку

1. Печаль - це не хвороба і в медикаментозному лікуванні не потребує, але, все починається з малого і, щоб не погіршити ситуацію треба навчитися бачити позитивні моменти у всьому. Можливо, і криза сталася тому, щоб треба зупинитися і подумати, що ж насправді відбувається, може пора щось міняти в собі?

2. Печаль і пасивність несумісні . Тому роблять правильно ті, хто в «сумному настрої» відлежуються і перечікують. Корисно прислухатися до власного організму і тоді на наступний ранок можна прокинутися в бадьорому здоров'ї.

3. Нудьга не любить випадковостей . Мила листівка від коханого, романтична мелодія, яка чутна з радіоприймача, можуть створити чудо.

4. Абсолютно протипоказане переводити зневіру міцними напоями будь-якого виду, будь то вино або звичайну каву. Так як це загрожує важкими переживаннями тривоги і психічним напруженням, а значить, крім головного болю нічого не принесе. І взагалі корисна тільки перша (ранкова) чашка кави, а алкоголь - отрута.

5. Універсальне ліки від туги - домашній улюбленець . Ще древні визнавали незвичайну силу тварин і обожнювали їх. Навіть акваріумні рибки мають звичай благотворно впливати на розхитані нерви.

6. У тузі бійтеся тиші ! Нехай звучить, що завгодно, приймач, телевізор і т.п. Так як ще з давніх часів відомо позитивний вплив музики на стан людини. У Парфянском царстві ще в III столітті до нашої ери лікували від серцевого болю, нервових розладів і туги за допомогою спеціально підібраних лікарями мелодій. Якщо ж поганий настрій супроводжується головним болем, то, як ліки, за порадою японських лікарів можеш послухати «Весняну пісню» Мендельсона. А от твори Бетховена активізують інтелектуальну діяльність і дають натхнення, таким чином, забезпечуючи наявність хорошого настрою. Почуття спокою подарує музика Баха, вона піднімає. Однак самий незвичайний ефект на думку і фахівців, і шанувальників класичної музики укладений в музиці Моцарта. Зараз навіть виведений новий термін - «ефект Моцарта».

7. Цікаво, що правильне харчування також сприяє відступу печалі. Виявляється і їжа також позбавляє від нудьги:

- ананас , цей екзотичний фрукт зображений навіть при розладах центральної нервової системи, тому що в ньому великий вміст ферментів;

- арахіс - багатий тіаміном «вітаміном оптимізму»;

- банани активізують вироблення серотоніну в організмі, який необхідний для того, щоб злагоджено працювала нервова система;

- волоські горіхи - джерело заліза, необхідного для кровотворення і підтримки тонусу. Крім того, в горіхах великий вміст магнію (хорошого антидепресанту);

- какао і шоколад - також джерело магнію, нестача якого може спровокувати почуття занепокоєння, що приводить до стресу, а згодом і депресію;

- полуниця містить залізо і вітаміни, що піднімають життєвий тонус;

- вівсянка - містить тіамін і магній (вітамін бадьорості та оптимізму);

- насіння (соняшник) - що містяться в ньому мікроелементи , регулюють стан нервової системи, а одноманітний процес лузання діє заспокійливо сам по собі;

- соя володіє високим вмістом магнію;

- устриці - цинк, що міститься в них у значній кількості, позитивно діє на гормональний баланс а, значить, і на нервову систему в цілому;

- фундук (лісові горіхи) - джерело магнію.

Весняна депресія у жінок.  

      «Будьте розумними, якщо можете, будьте добрими, якщо хочете, але красивими будьте завжди!» - За давньою легендою один мудрець залишив своїм дочкам саме такий заповіт. В давнину люди не даремно наділяли своїх богів вічною молодістю, оскільки саме з нею була пов'язана ідея нев'янучої фізичної краси. Тільки юність і в давнину не була гарантом зовнішньої краси, про це знали ще тисячі років тому, і вже тоді у людей виникло природне бажання заповнити допущений природою пробіл.

    Тому основним постулатом життя красунь тих часів була психологічна установка - ніколи не впадати в зневіру і не засмучуватися. Також важливо пам'ятати, що все відбувається на краще. А поганий настрій - це лише зайві зморшки. А значить, смуток-депресію треба гнати геть!

    Щоб шкіра світилася і була завжди свіжа, рум'яна і чиста, потрібно отримувати більше радості від життя, слухати хорошу музику і спілкуватися з приємними і дотепними людьми.

1. Нудьга

   Деякі психіатри впевнено заявляють, що банальна нудьга - прямий шлях до депресії.

Зайнята жінка рідше страждає на депресію. Їй просто ніколи нудьгувати.

Порада: займіться чимось цікавим. Піди на новий вид фітнесу, заведи подружок-любительок хорошого кіно або запишись на курси іноземної мови. Подумай, що зможе захопити тебе.

Дуже швидко від депресії не залишиться навіть сліду!

2. Проблеми, загнані всередину:

 -  На депресію страждають люди, які не вміють розділити свої негативні емоції з оточуючими.

 -  Ти постійно стримуєш своє роздратування і гнів, боїшся проявити себе й посваритися з оточуючими? Ти у групі ризику!

Порада: не бійся бути поганою дівчинкою й відкрито висловлювати свої почуття. Давай вихід негативним емоціям і не накопичуй їх у душі.

3. Стрес

На жаль, життя іноді змушує нас по-справжньому страждати. Смерть близьких людей, хвороби, втрата роботи - все це може викликати сильний стрес. І впоратися з ним самотужки важко. Такий стрес може призвести до затяжної депресії.

Порада:  розділи  свій біль із друзями. Не бійся плакати, не бійся розповідати про своє горе. Що швидше ти все це із себе виплеснеш, то швидше впораєшся з нещастям. Але не захоплюйся своїм горем. Того, що було, не повернеш. А життя ж смугасте. Все буде добре! Особливо навесні.

4. Брак позитивних емоцій

* Депресія може бути пов'язана з браком радості.

* Коли ти востаннє веселилася з друзями, дивилася хороше кіно чи безтурботно гуляла вулицями?

* Тобі явно бракує позитивних емоцій.

Порада: наповни своє життя радістю. Сходи на смішну комедію  до театру, поговорити на різні теми  з другом.

Тобі потрібно добряче посміятися й повеселитися. І депресія пройде сама собою.

5. Авітаміноз

Про нього навесні пишуть чи не в кожному виданні. І вже усім відомо, що це – брак вітамінів в організмі, який провокує не лише фізичну апатію, а й психічну. Авітаміноз є збудником байдужості до життя, не дає можливості людині сприйняти всю навколишню красу.

Поради:

  • Хай їжа тішить вас.
  • Збільшуйте порції споживання їжі за рахунок фруктів та овочевих салатів (суниця, смородина, айва , банани, ківі, грейпфрут, базилік, коріандр, селера..).
  • Заїдайте стрес родзинками. У них багато калію, який зміцнює нервову систему і провокує позитивні емоції.
  • Споживайте продукти з вітаміном Е, що міститься в сої, картоплі, кукурудзі, моркві і волоських горіхах.

    Отже,  не зациклюйтеся на неприємностях, невдачах. Не затягуйте переживання і проблеми. Намагайтеся побороти та збути їх якнайшвидше. Депресія рідко приходить до того, хто одночасно зайнятий роботою, навчанням, сім’єю.  До речі, ви знаєте, що люди, які живуть у мегаполісах, у багато разів частіше страждають депресією! А от жителі сіл її відчувають дуже рідко. Зробіть кожен день насиченим приємними дрібницями. Намагайтеся замінити слово «проблема» словом «можливість». Не жалійте себе, тільки-но з’явиться таке відчуття — зробіть щось для знедоленого. Можна дослухатися і до порад народної медицини. Так, уранці добре обтиратися водою з додаванням кухонної солі — чайна ложка на півлітра води. Корисно пити мед з водою: столова ложка на склянку, настій вівса або первоцвіту, м’яти перцевої, меліси. Допомагає і звіробій — його стародавні цілителі використовували для лікування душевної туги, страхів та видінь. І останнє: як не банально, але кращим засобом для боротьби з весняною депресією вважається... новий роман. Ну, або не дуже новий. Стан закоханості стимулює імунітет і стимулює процеси регенерації слизових оболонок!.  Але головне — пам’ятайте, що ми живемо на землі не просто так, будьте в гармонії зі своїми ідеалами та утверджуйте їх, і ніяка депресія вас не торкнеться.

Матеріал підготувала психолог хоспісу Олена Мельник за матеріалами автора :

Тетяни Рубцової  з сайтів :

www.inmoment.ru

www.tochka.net

Переглядів: 1365 | Додав: Admin | Теги: емоції, туга, авітаміноз, депресія, їжа, імунітет, весняна депресія | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Архів записів
Друзі сайту